Dirençli Vajinal Akıntılar Ve Enfeksiyonlar

Dirençli Vajinal Akıntılar Ve Enfeksiyonlar

Kadınlarda yaygın olarak Fizyolojik vajinal akıntılar ve Patolojik vajinal akıntılar görülmektedir. Patolojik vajinal akıntılar Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu noktada tedavinin çözüm oluşturması için öncelikli olarak akıntının çeşitleri arasında doğru belirleme yapılmalıdır.

“Fizyolojik vajinal akıntılar tedavi gerektirmez, Patolojik akıntılar tedavi edilmelidir”

Fizyolojik Vajinal Akıntı

Üreme çağına gelen her kadında belirli miktarlarda kokusuz, şeffaf ve kaygan formlarda vajinal akıntı görülebilir. Normal olan bu akıntı durumuna Fizyolojik vajinal akıntı ismi verilmiştir. Kadınlık hormonunun etkisiyle servikal bezler ve vajen bölgesinde yer alan bezlerden sıvı salgılanmaktadır. Asıl amacı cinsel ilişki sırasında ortamın kaygan olmasını sağlamaktır. Yine yürüme sırasında dudakların birbirine sürtünmesinin önüne geçerek tahrişin önlenmesi içinde söz konusu akıntıya ihtiyaç duyulmaktadır.

“Vajinal Kuruluk Şikâyeti Menopoz döneminin başlaması ile salgılanan bu sıvının azalması, başlıca olarak vajinal kuruluğu ortaya çıkartmaktadır”

Ovulasyon dönemi de fizyolojik akıntının görüldüğü dönemler arasında yer almaktadır. Özellikle adet döneminde yumurtlama dönemi yaklaştıkça akıntının arttığı görülmektedir. Birçok vakada çamaşırı kirletmeye yetecek miktarda vegen dışına taşan akıntı görülmüştür. Ovulasyon döneminde kıvamı tamamen yumurta beyazın dönen akıntı hem miktar olarak artmakta hem de kıvam olarak çekildiğinde uzayan bir forma dönüşmektedir. Söz konusu akıntı için Ovulasyonun habercisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Vajenin en etkileyici farklarından biri hiç şüphesiz zararlı bakterilere karşı koymak için içerisinde yararlı bakterileri barındırmasıdır. Savunma görevi yapan Laktobasil bakterileri vajen içinde yer almaktadır. Süt basilleri adı verilen bakteriler zararlı mikropları bölgeden uzak tutarak üremenin gelişmesi için uygun koşulların oluşmasını sağlar.

“Antibiyotik kullanımı Laktobasil miktarını azaltır. Sonrasında vajinal mantar oluşma riski ortaya çıkmaktadır”

Patolojik Vajinal Akıntı Nedir?

Patolojik akıntı türünü iki alt başlık altında incelemek doğru olacaktır. Vajinit akıntı ve Cervicit akıntı olarak ele alınması gerekmektedir. Vajina iltihapları için Vajinit akıntı söylemi ortaya çıkmıştır. Rahim ağzı iltihabına ise Servisit ya da Cervicit iltihabı denmektedir.

“Patolojik vajinal akıntılar kişisel hastalıklardır. Her bireyde görülmesi yaygın kavram değildir”

Vajinit ve Cervicit akıntılar normal olmayan akıntılar sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle iki kavramın neden olacağı akıntılar için patolojik akıntı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ayrıca iki akıntı türü de bireysel hastalık olması nedeni ile bireysel tedaviye ihtiyaç duymaktadır.

Vajinit akıntı

Kötü kokusu ile bilinen bu akıntı türünde belirleyici unsur oldukça bol olması ve koyu kıvamı ile rahatsız eden bir koku oluşturmasıdır. Genel olarak süt kesiği kıvamında görülürken pek çok vaka da sarı-yeşil renkte olduğu da gözlemlenmiştir.

Cervicit Akıntı

Kasık ve bel ağrıları ile ortaya çıkan akıntı türü olan Servisit akıntı, anormal vajinal akıntılar sınıfında yer almaktadır. İltihaplanmaya bağlı olarak ortaya çıkan akıntılarda da yine Vajinit akıntılarda olduğu gibi kötü koku ve sarı-yeşil renk Semptomları gözlemlenebilmektedir.

Vajinal akıntıya sebep olan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenlere göz attığımızda genital bölge için kullanılan pedler, parfümler, tamponlar ve prezervatif gibi bölgede tahriş oluşturan ürünlerde akıntının başlıca sebepleri arasında yer alabilmektedir.

“Nadir görülen koşullardan olsa da Kanseröz tümörleri de akıntıya neden olabilir”

Vajinit Oluşturarak Vajinal Akıntıya Neden Olan Enfeksiyonlar

Vajinal akıntıya neden olan pek çok jinekolojik hastalıktan söz etmek mümkündür. Sırası ile söz konusu hastalıklara baktığımızda;

Bakteriyel Vaginosis

Bakteriyel Vajinoz hastalığının tipik bulgularından biri olan, Bakteriyel Vaginosis kokulu vajinal akıntı olarak gözlemlenmektedir.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar Enfeksiyonları vajinadan gelen, peynirimsi kıvamda olan ve süt beyaz formda görülebilen akıntılardır. Söz konusu akıntılar vajinada ortaya çıkan mantarların işaretçisi olarak kabul edilebilir.

Trikomonas Enfeksiyonları

Vajinal yanmalar ve kaşınmalar ile ortaya çıkan, yeşilimtırak ve köpüklü olan bu akıntılar genel olarak Trichomoniasis Enfeksiyonunun habercisi olmaktadır.

Cervicit Yaparak Akıntıya Neden Olan Jinekolojik Enfeksiyonlar

Kadınlarda sık görülen ve Serviks iltihabı yaparak vajinal akıntıya sebep olan jinekolojik hastalıklara baktığımızda;

 • Ureaplasma ve Mikoplazma Enfeksiyonları
 • Klamidya Enfeksiyonu( Cinsel yolla bulaşan bir hastalık türü.
 • Bel soğukluğu( Gonore ) başlıca Enfeksiyonlar arasında yer almaktadır.

Vajinal Akıntıyı Tetikleyen Diğer Sebepler

 • Tampon kullanımı
 • Lateks alerjisi
 • Herpes Enfeksiyonlar
 • Vajenin Tümörleri

Bakteriyel Vaginosis Nedir?

Bakteriyel vaginosis, kadınlarda en çok görülen akıntılar arasında yer almaktadır. Gardnerella vaginalis Enfeksiyonu vajina içinde aşırı derecede çoğaldığında vahinosis oluşmaktadır. Hafif sarı-gri tonlarında görülebilen bu akıntı türü, kötü konu ve balık kokusu olarak tarif edilebilmektedir. Adet günlerinin yaklaştığı dönemde ve Cinsel ilişki sırasında koku en üst düzey noktaya ulaşacaktır. Anti bakteriyel ilaçların ağızdan ve Vajinal yoldan alınması ile tedavi yapılabilir.

Vajinal Trikomonas Enfeksiyonu Nedir?

Cinsel ilişki sırasında bulaşan hastalıklar arasında yer alan Trichomonas Vaginalis’e sebep olan bir mikro organizma türüdür. Bol miktarda iltihapla gelen ve yeşilimsi köpüklü yapısı ile öne çıkan akıntı türü vagina ve vulva da yanma hissi oluşturmaktadır. Tedavi sırasında eşlerin birlikte hareket etmesi gerekmektedir. Zira iki kişide birden oluşan mantarın yeniden ortaya çıkmasını engelleyecektir. Tümöral bir biçimde de oluşabilen söz konusu akıntı, sümüksü kıvamda ve kan ile karışık olarak görülen bir akıntı türüdür. Söz konusu akıntı ortaya çıktığında tüm üreme organlarının muayeneden geçirilmesi gerekmektedir. Akıntıya neden olan gerçek nedenin vakit kaybetmeden bulunması ve tedaviye bu doğrultuda devam edilmesi son derece büyük önem taşımaktadır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Vajina da Enfeksiyonun oluştuğu dikkate değer kaşıntı ve tahriş ile gözlemlemek mümkündür. Zira söz konusu mantar bölgede hem kaşıntıya hem de tahrişe yol açacaktır. Çoğu durumda Vulva ve dış Genital organlarında şikayetlere dahil olduğu bilinmektedir. En önemli şikâyetlerden biri ise Vulva cildinde ortaya çıkan kızarıklık, şişlik ve ağrı olmaktadır. Mantar Enfeksiyonları pek çok durumda Üretra yani idrar yolunu da etkileyerek idrar sırasında ağrı oluşturmaktadır. Yine cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı ve yanma hissi de mantarın belirtilerindendir.

“En sık görülen Mantar türü Candida mikroskobik mantarıdır. İnsanlarda en çok rastlanan Candida Albicans türüdür”

Candida Enfeksiyonları genel olarak antibiyotik kullanımından sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle şeker hastalarında ve gebelik durumlarında çok daha yaygın görülmektedir. Kanser ve AİDS gibi vücut direncini düşüren hastalıkların görüldüğü durumlarda ve söz konusu hastalıkların tedavisi sırasında ortaya çıkan şikâyetlerdendir. Mantar Enfeksiyonlarının tedavisi için ağızdan ya da vajinal yoldan alınacak ilaçlar çözüm sunmaktadır. Fakat tedavi için uzman destek alınması gerekmektedir. Kliniğimizde hem dirençli vajinal akıntıların hem de Enfeksiyonların teşhis ve tedavisi başarı ile uygulanmaktadır.

Vajinal Akıntıdan Korunma Yöntemleri ve Çözüm Önerileri

Kadınların sık sık yaptığı yanlışlar arasında yer alan vajina içini yıkama akıntıların oluşmasına neden olacak pek çok bakterinin bölgeye giriş yapması için yardımcı olmaktadır. Bu nedenle vajina içinin su ile yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü vajina kendi içini temizleyebilen bir organdır. Oramın yıkanması Asit PH miktarını değiştirmektedir. Laktobasillerin sayılarının azalmasına neden olacak bu yıkama işlemi zararlı mikroplar için uygun ortamı hazırlayacaktır. Sabun ile yıkama ise bölge için yapılacak en tehlikeli işlem olacaktır.

“Vajina içi kendi doğal yapısı ile bırakılması ve hiçbir şekilde yıkanmamalıdır”

İlişki sonrasında ya da adet döneminden sonra aşırı derece de rahatsızlık hissediliyorsa, bu durumda özel olarak hazırlanmış olan vajinal duş solüsyonları kullanılabilir.

 • Banyo sonrasında dış genital bölgeyi kurulayın
 • Sprey, parfüm ve tampon kullanırken katkılı ürünler tercih etmeyin
 • Lateks alerjinizin olup olmadığını önceden öğrenin gerekiyorsa prezervatif kullanmayın
 • Yüzme ya da diğer sporlar sonrasında iç çamaşırınızı değiştirin.
 • Yüksek kilo ve şeker hastalığı mantar oluşumuna neden olur. Kilo verin ve şeker hastalığınızı kontrol altında tutun
 • Dar pantolon ve iç çamaşırlardan sakının.
 • Tuvalet temizliğinize dikkat edin.
 • Cinsel ilişki esnasında eğer lateks alerjiniz yoksa mutlaka prezervatif kullanın.
 • Cinsel ilişki partnerinizi sık sık değiştirmeyin.
 • Sık sık cinsel ilişki partnerini değiştiren biri ile birlikte olmayın.

Normal yaşamınızın dışında bir anda ortaya çıkan akıntı değişimleri olağan üstü durumların habercisidir. Bu nedenle beklenmedik akıntıların oluşması durumunda ise vakit kaybetmeden Jinekolojik muayene gerekmektedir. Söz konusu durumlar vajinal enfeksiyon habercisidir. Bazı vajinal enfeksiyonların bilindik pek çok belirtiyi ortaya çıkarmaması nedeni ile fark edilmeleri oldukça güç olmaktadır. Geçen süre içinde son derece ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Bu nedenle her 6 aylık periyotlarda jinekolojik muayene yılda bir defa Smear testi ve Jinekolojik ultrason yaptırmanız son derece önemlidir.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!