Tüplerin Bağlanması

Tüplerin Bağlanması

Gebelikten korunmak için en etkili yöntem tüplerin bağlanmasıdır. %99 Gebelikten korunma garantisi sunan tüplerin bağlanması işlemi ile kadının başka hiç bir yönteme gerek kalmaksızın gebelikten korunması mümkün oluyor.

“Tüplerin bağlanması, cinsel hastalıklardan korumaz. Sadece gebeliği engelleyen bir korunma yöntemidir”

Tüplerin bağlanması işleminde kadın rahminde yer alan tüpler, bir kıskaç kullanılarak bükülmektedir. Bu bükülme tüpün iki bölgesi arasında iletişimin engellenmesini ve sperm yumurta hareketlerinin bu yol içinde hareket etmesini engellemektedir. Sperm ile yumurtanın birbirine ulaşamaması, gebelikten korunmak için ektik bir uygulamaya dönüşüyor. Yöntem ikinci çocuk yapmak istemeyen çiftler tarafından tercih edilen ve kullanılması gereken bir yöntemdir. Zira yeniden çocuk yapmak istendiğinde yöntem oldukça sorunlu bir tedavi yöntemi ile normale çeviriliyor.

Tüplerin bağlanmasının ardından cinsel yaşamda her hangi bir değişim olmaz. Mevcut cinsel ne yönde eğilim gösteriyorsa aynı şekilde devam etmektedir. Cinsel isteksizlik ya da cinsel performans  yüksekliği gibi değişiklikler söz konusu değildir. Tüpler bağlandıktan sonra adet döngüsünde bir değişiklik oluşmaz. Buna ek olarak vücüt yapısında bir değişiklikten söz etmek mümkün değildir.

“Tüp ligasypnu işleminin kadın cinsel yaşamına ve cinsel organına her hangi bir etkisi olumlu ya da olumsuz yoktur”

Cerrahi işlem gerektiriği için işlemin sadece cerrahi riskler taşıdığında söz etmek doğru olacaktır. Anestezi uygulanarak yapılan bu işlem sadece anestezik riskler barındırmaktadır.

Tüplerin Bağlanmasının Yan Etkileri

Tüpleri bağlanan kadın için bir daha gebelik ihtimali bulunmamaktadır. Süreci geri döndürmek için tüplerde ciddi bir ameliyat gerekebilir. Fakat bu ameliyat tüplerin yaşadığı hasara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yönü ile bakıldığında tüplerin çözülmesi işleminin sonuçlarını mutlaka doktorunuz ile konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Cerrahi operasyon ile açılan tüplerin yeniden gebeliği ortaya çıkarması %50 şans ile gerçekleşecektir.

“İkinci çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin beklenmedik bir şekilde ilk çocuklarını kaybettikten sonra alacağı ikinci çocuğunda tüplerin bağlanmasına bağlı olarak gerçekleşemeyeceği konusu yıkıcı etki bırakacaktır. Bu nedenle seçimlerinizde dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz”

Doğurganlığı engellenen kadınların kadınlık hisleri değişmez. Zira hormonsal bir değişim söz konusu olmayacaktır. Bu noktada seçimin kadın tarafından yapılması ve tüplerin bağlanması işlemine kadının onay vermiş olması oldukça önemlidir. Operasyon kesi açılmadan yapılmaktadır. Bu nedenle takip eden süre içinde enfeksiyon riski ya da şikayeti oluşmayacaktır. Operasyonun ardından ağrı ve sızılar beklenmedik etkiler değildir. Bir hafta içinde operasyona ait tüm izler silinecek ve bireyin normal hayata dönmesi mümkün olacaktır.

Tüplerin Bağlanması Kimler İçin Uygun Değildir?

Tüplerin bağlanması, kararsız olan çiftler için uygun bir seçim olmayacaktır. Çünkü çocuk konusunda kararsız kalan çiftlerin son kararı çocuk yapmaktan yana kullanma olasılıklarının yüksek olması, işlemin geri döndürülebilir olmasının uzun ve meşakatli bir yol olmasından kaynaklı olarak tavsiye edilmemektedir. Eşinin onayını almayan kadınlarda yine bu işlemi yaptırmamalıdır. Zira eşinin ileride çocuk istemesi ihtimali oldukça sorunlu dönemlere yol açabilir. Yine özgür irade ile karar vermeyen baskı altında bu kararı almış olan bireyler için uygun bir yöntem değildir.

Tüplerin Bağlanmasının Avantajları Nelerdir?

Tüplerin bağlanması gebelikten korunmak için etkin bir yöntem olma özelliği taşımaktadır. Bu nedenle gebe kalma riskini yok denilecek kadar düşük bir seviyeye çeken yöntem plansız gelen çocukların engellenmesine ve istenmeyen sorumluluklara son verecektir. Kolay bir işlem olarak tarif edilebilecek operasyon sonunda ömür boyu doğum kontrol hapları kullanılmayacaktır. Anne sütünü etkilemeyen bu işlem aynı zamanda sütün niteliğini de etkilemeyecektir. Cinsel ilişkide de bir sorun oluşturmaması yöntemi en etkili korunma yöntemlerinden birine dönüştürmüştür.

Tüplerin Bağlanması Kimler İçin Uygundur?

Tüplerin bağlanmasının sonuçlarına ilişkin yeterli bilgiye sahip olan bireylerin seçmesi gerektiği bu işlem, kararından emin olan çiftler için ideal olacaktır. Bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin tercih etmesi gerekmektedir. Çocuk sahibi olmasının tıbben sakıncalı olduğu kadınlar için etkili bir cinsel korunma olacaktır. Bu gurupta yer alan kadınların hamileliğe bağlı olarak hayati risk taşımaları söz konusu olduğunda en etkili koruma yöntemine dönüşmektedir. Ayrıca rahim aldırmak da yine çocuk sahibi olması sakıncalı kadınlar için önerilmektedir.

Tüpler Ne Zaman Bağlatılmalı?

Çocuk sahibi olmayan çiftlerin bu talebi yapması mümkün olsa da doktorlar tarafından önerilmemektedir. Genel olarak ilk çocuğu yapan çiftlerin yaşadığı stres ve hazırlıksızlık, doğumdan ve yeni çocuk fikrinden çiftleri korkutan bir hadiseye dönüşebilmektedir. Özellikle sezeryan ile doğumlardan sonra çok talep edilen yöntem kesik açıldığında bu işlemin aradan çıkartılmasına bağlı olarak sıkça tercih edilmektedir.

Tüplerin bağlatılması için bu yönde acil bir karar vermemeniz faydalı olacaktır. Çünkü hem bağlatma işleminde açılacak kesiğin çok küçük olması ve kısa sürede iyileşecek olması, hem de değişmesi muhtemel duyguların sonuçlarını daha sakin bir kafa ile düşünmek için sezeryan sırasında bağlatmamanızı tavsiye ediyoruz.

“Tüplerin bağlanması için evli çiftlerde her iki çiftinde imzalı onayı gerekiyor”

Bekar kadınlarda ise seçim tek başına yapılabilse de öncesinde artıları ile eksilerini değerlendirmek önemlidir.

Tüplerin Bağlanması İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Göbek bölgesinden açılan küçük bir kesi işlem yapılması için yeterli olacaktır. Genel anestezi uygulanmaktadır. Kesinin bulunduğu yerden tüplere ulaşılması mümkün olurken tüplerin kesilmesi ve bağlanması yapılmaktadır. Uygulama ortalama 1-2 saat arasında değişen sürede tamamlanmaktadır. Genel anestezinin etkisinin geçmesinden sonra hastanede kalmayı gerektiren bir durum olmayacaktır. Anesteziden uyanan hastanın durumunun kontrol edilmesinden sonra doktor kararı ile 24 saat hastanede geçirmesi uygun görülebilir. Tüplerin bağlanmasından sonra operasyon yapılan bölge de ağrıların oluşması normaldir.

“Uygulama yapılmadan önce mutlaka hamile olunmadığından emin olunmalıdır. Eğer hamilelik şüphesi bulunuyorsa doktorunuza belirtmeniz gerekmektedir”

Tüpler Bağlandıktan Sonra Fiziki Yan Etkiler

Tüpler bağlandıktan sonra, beklenenin üzerinde yüksek ateş, aşırı sayılabilecek ağrı ve kanama görüldüğü durumlarda vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir. Bazı özel durumlar altında yumurtalıkların kendiliğinden açıldığı görülmüştür. Bu nedenle adet gecikmesi olduğunda hem gebelik testi yaptırmanızın hem de doktorunuza başvurmanızın önemi oldukça büyüktür.

Tüplerin Bağlanmasına Karşın Gebelik Oluşabilir mi?

Doğum kontrol yöntemlerinde hiç bir olasılık için %100 garanti demek doğru değildir. Çünkü en etkili doğum kontrol yöntemlerinde dahi gebeliğin gerçekleştiği görülmüştür. Geciken adetler söz konusu olduğunda gerekli muayeneleri olmanız gerekmektedir. Fakat bir şekilde yeniden çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için gebelik olanağı en başarılı operasyonlar yapıldığında dahi %50 olacaktır. Faka bu hiç bir zaman çocuk sahibi olunamayacak anlamı taşımamaktadır. Zira Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak mümkündür.

Tüp bebek sahibi olmak için yaşayacağınız süreci göz önünde bulundurduğunuzda tüplerin bağlanması her ne kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da bu işlemden önce doğru kararları almak oldukça önemli olacaktır. Kliniğimizde uygulanan tüplerin bağlanması operasyonları başarılı bir şekilde uygulanmakta olup, tüplerin açılması işlemi de yine kliniğimizde uygulanan işlemler arasında yer almaktadır.

Bu Hizmeti Sosyal Medyada Paylaş!